A finnugor nyelvrokonsg
2006.06.03. 00:27
Az emberi beszd a kutatk szerint kb. 30000 vvel ezeltt kezddtt. A tagolt beszd mr megfelelt a mai kzlsi rendszereknek. Csak kvetkeztetni tudunk arra, hogy ltezett-e valamilyen kzs snyelv. Ma kb. 5000 nyelvet beszlnek. A magyar nyelv ellete kb. 10000 vvel ezeltt kezddtt. Rokoni kapcsolatainkat az sszehasonlt nyelvkutatst az urli nyelvcsaldbl eredezteti. Ez az alapnyelv kb. i.e. IV. vezredben lt.
A nyelvrokonsg tnyt az sszehasonlt nyelvtudomny a szablyos eltrsekben ltja pl.: a magyar szkezd "h" hang az sszes tbbiben "k".
A finnugor rokonsg: Manysik vagy vogulok: az Url hegysg s az Ob foly kztt lnek kb. 6000. Kb. 1920-ig nemzetsgi csoportokban ltek. Minden nemzetisg klnrs helyett csak totemisztikus kziratos jelei voltak. Hittek a llekvndorlsban, a nemzetsg kzs st valamilyen erdei llattl szrmaztattk. Hittek a smnokban, a npkltszetk ratlan maradt a XX. szd-ig. Jelenleg cirill-bets rst hasznlnak. Ugyanezek vonatkoznak a chantikra (osztjkokra) is. Komik vagy zrinek: Eurpa szaki sarkban kb. flmillian lnek. Terleteik svnykincsekben gazdag. Fldmvelssel, halszattal, hziiparral foglalkoznak. Npmvszetkben a fafarags rtkes. Vallsos hiedelmeikben mg l az erdei vizi hzi szellem fogalma. Udmurt vagy votjk: Kb. htezren, a Kma foly mentn erdkben lnek. Npszoksaik mg tkrzik a pogny hitet, az si babonkat. A XIII. szd. ta pravoszlv vallsak, igen ers a halottak kultusza. Manysik vagy cseremiszek: Kb. flmillian vannak. A Volga bal partjn lnek. Npdalaik nagyon hasonltanak a magyar npdalokra. Ezek is pentaton stlusak. Ers viszont a trk-zsiai hats is. Zenei letk ma is fejlett. A termszet megszemlyestett trgyainak (pl.: nap, hold, szl) a tisztelete hagyomnyos. Mordvinok: Kb. msflmillian, elszrtan lnek a tatr, orosz, baskr np kztt az Oka foly mentn. A sztyeppn fldmvelssel s llattenysztssel foglalkoznak. Ktfle mordvin nyelvet hasznlnak, a tbbsg a npkltszet szkincsre, s kevesen a tudomnyos s mvszeti szkinccsel beszlnek. Finnek: Kb. tmillian, a Skandinv-flsziget kzps rszn lnek. A finn sz germn eredet, jelentse: gyalogl, kbor. Hazjukat Souminak nevezik. A XIII. s XIX. szd. kztt svd uralom alatt ltek paraszti, jobbgyi sorban. 1809-tl nagyfejedelemsgknt az Orosz Birodalomhoz kerltek. 1917-ben megalakult a Finn Kztrsasg. A II. vilghborban Nmetorszg oldaln lltak. A npkltszetk megrzje a Kalevala cm eposz. Elias Lnnrot gyjttte ssze a szjhagyomny ltal terjedt trtneteket, s abbl adta ki vgleges formjban 1849-ben. Az nekmond verseiket mentette t a nemzetsgi trsadalombl. A hseposz alapgondolata: egy kis np hsi helytllssal megszilrdtja a helyt a vilgban. Az ismeretekkel rendelkez ember kpes rr lenni az letkrlmnyein. A finnek ma minden mvszeti gban vilgsznvonalon alkotnak. ptszk Alvar Aalto, zeneszerzjk Sibelius. sztek: Kb. egymillian lnek. Germn eredet a npnevk. Npdalaik vltozatosak. Dalaikat a vannel nev hros hangszerrel ksrik. Epikus nekeik egy rsze egy hseposznak a tredke. Kalevipoegrl szl, Kalevi firl. A XIX. szd. kzepn jegyeztk le. 1946-ban megalaptottk az szt Tudomnyos Akadmit. Lappok: Kb. harmincezren elszrtan lnek Norvgiban, Svdorszgban, Finnorszgban. Nyolc klnbz nyelvjrst beszlnek. Rgi hitvilgukban a smnizmusra hasonlt termszetvallst gyakorolnak. Szjhagyomnyaikban babonk, npszoksok lnek. Npdalaik balladaszerek, sok refrnnel. A finnugor nyelvrokonsgot elszr 1740-ben Norvgiban kutat Sajnovics Jnos bizonytotta be. Koppenhgban megjelent knyvben a nyelvtani szerkezetek egyezst, a ragozsi rendszerek s a toldalkok egyezst bizonytotta.
|