KALEVALA
2006.06.03. 00:29
A rokon finn np nagy eposzt Elias Lnnrot gyjttte ssze. 1828 s 1834 kztt vidki orvosknt hossz dalgyjt utat tett Karjala rengetegeiben. Szmos epikus kltemnyt, lrai dalt s varzsigt jegyzett fel. Ezekbl lltotta ssze az eposz els, 32 nekbl ll kiadst. Munkjt tovbbfolytatta s a nagyszm vltozatbl a legjobbat vlasztva szerkesztette egybe a Kalevala 50 nekes teljes kiadst, amely 1849-ben jelent meg.
A nemzeti eposz nekei a Kalevala s Pohjala npei kztti ellenttrl s harcrl szlnak. A napfnyes, tiszta Kalevala ellenprja a komor, hideg Pohjala, a Sttsg Orszga. Laki dologkerl, rosszindulat varzslk s boszorknyok, akiket a leggonoszabb s legveszedelmesebb boszorkny Louhi uralkodasszony irnyt. Munka nlkl is gazdagok, mert birtokukban van a tarka tets, szntelen rl, elesget termel csodamalom, a szamp, amit Kalevala hres kovcsa Ilmarinen ksztett. - A kalevalai frfiak igazsgtalannak tartjk, hogy Louhi a szamp minden rlemnyt magnak tartja meg. Pohjalba mennek, hogy a szampt felosszk, s az rlemny felt Kalevala npnek juttassk. A Kalevala hsei hs-vr emberek, de klnleges kpessgekkel. A np kpzelete az er, az sz, a tettrekszsg csodlt tulajdonsgait srtette ezekbe az epikai jellemekbe.
Vejnemjnen, npnek gyzelmes vezre valamennyi csodlt tulajdonsgot egyesti magban, ezenfell a nagy nekes is. Ilmarinen a szamp kovcsa az rk mesterember tpusa, Lemminkejnen az ifj vitz, sportban, harcban, udvarlsban verhetetlen, de szernytelen, szeles, krked. A tragikus sors Kullerv, a rengeteg megalztatst szenvedett rabszolga az olthatatlan gylletet s bosszvgyat testesti meg.
A Kalevalban a npnek a sz erejbe vetett hite is tkrzdik. A karjalai nekmondk s hallgatsguk szmra bizonyos volt, hogy a rgi kor tltosai valban kpesek voltak szavuk erejvel csodlatos tetteket vgrehajtani. Ugyanakkor az eposz vilgosan kimondja: a nagy brndot, a szampt, amely megszabadtja az embert a mindennapi robottl, csak munkval, az sz s a kz erejvel lehet ltrehozni. A felvett nekeket a szakrt-vlogat hrom rszre tagolta. Az els (Mitolgia) rszbe sorolta a mitolgus-epikus eredetdalt, a msodikba (Epika) a tulajdonkppen epikus hsnekeket, a harmadikban - Lrai nekek - kaptak helyet a dalok, balladk, a lakodalmi dalok, a psztor- s vadsz nekek. Az eredeti hsi nek megszabadtsa a varzsigk s klnbz dalos bettek terhtl, megknnyti az olvas szmra a Kalevala alapvet tartalmnak kvetst.
Az eposznak csodlatos kpzeletgazdagsga, sorainak muzsikja, gynyr nyelvezete mellett, tartalmilag is van mondanivalja a mai ember szmra.
(szveg: Legeza Ilona knyvismertetje)
|